Tradycyjne palmy wielkanocne

Udostępnij Skomentuj (1)

Tradycje związane ze Świętami Wielkanocnymi są głęboko zakorzenione w naszej kulturze. Nie wyobrażamy sobie przeżywania tych wyjątkowych dni bez konkretnych symboli. Należą do nich nie tylko pisanki czy baranki, ale również palmy wielkanocne.

Obchody Wielkanocy rozpoczynają się już w Niedzielę Palmową, a symbolem tego dnia jest palma wielkanocna lub gałązka wierzby. W Polsce zwyczaj święcenia palm pojawił się w średniowieczu. Od tego czasu palma wielkanocna stała się nieodłącznym elementem chociażby świątecznej dekoracji domu.

Nie chcesz zapomnieć o żadnym elemencie Wielkanocy? Wejdź i zobacz: Tradycje wielkanocne w Polsce

 

Tradycyjne palmy wielkanocne przygotowuje się z gałązek wierzby, która symbolizuje odrodzenie i nieśmiertelność duszy. Wykorzystywano również gałązki malin oraz porzeczek, które musiały być ścięte w Środę Popielcową. Wstawiano je do wody, aby zdążyły wypuścić zielone pędy. Do wykonania palmy wielkanocnej można użyć również bukszpanu, trzciny, tataraku, suszonych kwiatów oraz wstążek. Dołącza się do nich także barwione na różne kolory kłosy zbóż i traw.

 

W Polsce do tej pory żywa jest tradycja własnoręcznego wykonywania palmy wielkanocnej. Słyną z tego szczególnie Kurpie i Podhale. W miejscowości Lipnica Murowana odbywają się konkursy na najpiękniejsza i najdłuższą palmę. Rekordzistki liczą kilka metrów wysokości!

Chcesz  tym roku inaczej spędzić Wielkanoc? Zobacz oferty w różnych regionach:
Wielkanoc 2015 na Mazurach
Wielkanoc 2015 nad morzem
Wielkanoc 2015 w górach

 

Obecnie palmy są traktowane jako wielkanocne ozdoby, jednak dawniej przypisywano im prawie magiczne właściwości. Palma wielkanocna miała chronić przed pożarem, klęskami żywiołowymi i zapewnić urodzaj gospodarstwom. Połknięcie poświęconej bazi pomagało uniknąć bólu gardła, a suszone rośliny z palmy wielkanocnej dodawano do leczniczych naparów.

Zobacz także

Dodaj komentarz

Dodane komentarze (1)

  • wioskapodkogutem

    A jeśli Wielkanoc z dziećmi ? To robienie gniazd ze słomy w oczekiwaniu na wielkanocnego zajączka ze słodkościami, jazdy na kucyku lub wozem z końmi i noszenie wody w dzbanach w lany poniedziałek www.podkogutem.pl

Potrzebujesz pomocy?

Jeśli masz jakieś pytania lub potrzebujesz wsparcia, skontaktuj się z naszym Biurem Obsługi Klienta


Dotrzyj do 3 mln turystów
Dodaj swój obiekt

Sprawdź naszą ofertę!