Tradycje wielkanocne w Polsce

Udostępnij Skomentuj (33)

Wielkanoc to święto upamiętniające zmartwychwstanie Jezusa Chrystusa, które spędzamy w gronie rodzinnym, uczestnicząc w nabożeństwach oraz skrupulatnie przygotowując wiele wyśmienitych potraw wielkanocnych. Święta Wielkanocne mają bogatą tradycję. W Polsce bardzo pielęgnuje się obyczaje i tradycje wielkanocne.

Wielkanoc to jedno z najbardziej wyczekiwanych świąt w roku. Niezmiennie kojarzy się z wiosną i przebudzeniem natury do życia. Z tym właśnie związane są tradycje wielkanocne, które kultywujemy od pokoleń. Niektóre zostały zaadaptowane prosto z pogańskich wierzeń, w co dzisiaj niektórym trudno jest uwierzyć.

Oprócz tego Święta Wielkanocne są okazją do spotkań z rodziną, co w dobie pandemii jest mocno utrudnione. W roku 2020 nie mogliśmy zobaczyć się w większym gronie. Czy teraz będzie podobnie? Zobacz: Co z Wielkanocą? Znamy stanowisko rządu


Poznaj najważniejsze tradycje wielkanocne, bez których trudno wyobrazić sobie święta.


Wiosenne porządki


Okres przed świąteczny kojarzy nam się zawsze z wielkimi porządkami w domu. Mycie okien, trzepanie dywanów, szorowanie podług to typowe czynności, które wykonuje się przed Wielkanocą. Jednak świąteczne porządki mają także charakter symboliczny, gdyż wymiatając brud, wymiatamy tym samym wszelkie zło i pozostałości zimy według tradycji wielkanocnej.

 

Jeśli planujesz przedświąteczne porządki, wymiatające z domu pozostałości zimy, zobacz: Pogoda na Wielkanoc 2021

 

Niedziela Palmowa


Tradycyjne palmy wielkanocne przygotowuje się z wierzby, która zgodnie z tradycją jest symbolem nieśmiertelności duszy. Obecnie wielkanocne palemki ozdabiane są suszonymi kwiatami, ziołami czy piórkami różnych kolorów. Święcenie palmy wielkanocnej to piękna tradycja, według której palmy chronią domowników przed nieszczęściem.

 


fot. januszj / Pixabay.com CC0

 

Środa Popielcowa


Rytuał posypywania głowy popiołem w Środę Popielcową to bardzo stara tradycja wielkanocna, która stała się symbolem pokuty uczestników nabożeństwa.

 

Wielkanocny koszyczek


Według tradycji Wielka Sobota to okres radosnego oczekiwania i tego dnia należy poświęcić koszyczek z jedzeniem. W takim wielkanocnym koszyczku nie może zabraknąć baranka – symbolu Zmartwychwstania, wędlin – symbolu kończącego się postu, jajka – symbolu narodzenia, czy masła – symbolu dobrobytu. Do wielkanocnego koszyczka wkłada się także sól i pieprz, chleb oraz ozdoby takie jak kolorowe pisanki i kurczaczki.

 

Potrawy na Wielkanoc


Kolejną tradycją wielkanocną są oczywiście tradycyjne potrawy na Wielkanoc. Według tradycji wielkanocnej na stole podczas świąt muszą pojawić się wszystkie te potrawy, których nam brakowało podczas trwania Wielkiego Postu. Świętując okres Wielkanocy na stołach nie może zabraknąć żurku wielkanocnego z białą kiełbasą i kawałkami jajka. Jajka są symbolem nowego życia i tradycja głosi, że im więcej potraw z jajek na wielkanocnym stole tym większa będzie pomyślność domowników. Do tradycji wielkanocnej należy także pieczenie babek wielkanocnych oraz mazurków.

 

Śniadanie


Tradycją wielkanocną jest świąteczne śniadanie w Wielką Niedzielę, gdzie dzielimy się uroczyście  jajkiem z domownikami, po czym zasiadamy do śniadania i cieszymy się suto zastawionym stołem.

 


fot. IppikiOokami / Pixabay.com CCo

 

Pisanki


Malowanie pisanek to chyba najpopularniejsza tradycja wielkanocna, gdzie ozdabiamy i kolorujemy skorupki jajek. Tworzyć pisanki można na wiele sposobów, najprostszym z nich jest zanurzanie jajek w wodzie w której został zanurzony barwnik. Pisanki można także oklejać, malować lakierem do paznokci bądź wyskrobywać koronkowe wzory ostrym narzędziem na skorupce.

 

Śmigus-dyngus


Śmigus-dyngus to także bardzo znana tradycja wielkanocna obchodzona w tzw. lany poniedziałek. To zabawa polegająca na oblewaniu wodą wszystkich i wszędzie przez cały dzień. Według tradycji wszystkie panny oblane w śmigus-dyngus miały większe szanse na zamążpójście.

Wielkanoc to święto pełne tradycji i obyczajów. Tradycje wielkanocne sprawiają, że to święto staje się wyjątkowe, a świąteczne dni są bardziej radosne.

 

Zobacz także

Dodaj komentarz

Dodane komentarze (33)

  • xMatexyy

    Jea. Ale i tak -5 :D

  • Dziękuję,pomogło mi to i to bardzo :)

  • dominik ciszewski

    Tradycje Wielkanocne to bardzo fajne tradycje można spędzić dużo czasu z rodziną.

  • dominik ciszewski

    Tradycje Wielkanocne to bardzo fajne tradycje można spędzić dużo czasu z rodziną.

  • Tomek Bski

    bardzo fajnie

  • łucja michniewicz

    bardzo ale to bardzo mi pomogło

  • Weronika

    praca z polaka gotowa thx !! :)

  • maja

    dzięki za pomoc

  • Alexsa

    Polski zrobiony i dostałam 5+ thank

  • emilka

    super :)przydało się

  • paulina lat 9

    jakie mogom być jeszcze tradycje wielkanocne?

  • paulina

    potrzebuje pomocy

  • Patryk Piłat

    Praca domowa na szustke :-)

  • Agata

    Bardzo mi to pomogło .
    Mieliśmy do napisania na GZW ( godzina z wychowawcą) o tradycjach wielkanocnych i bardzo mi to pomogło DZIĘKUJĘ!!!

  • Weronika Lewandowska

    Wiele ciekawych informacji :-)

  • Mati

    Uffff praca domowa z głowy :)

  • KAPITAN BOMBA

    jea fajne

  • KAPITAN BOMBA

    Bardzo fajne mi się podoba przyda się na polski bedzie ocena dobra

  • Kaśka

    wielkie dzięki

  • damin różewski

    bardzo przydatne

Potrzebujesz pomocy?

Jeśli masz jakieś pytania lub potrzebujesz wsparcia, skontaktuj się z naszym Biurem Obsługi Klienta


Dotrzyj do 3 mln turystów
Dodaj swój obiekt

Sprawdź naszą ofertę!