Data Świąt Wielkanocnych jest ruchoma i najczęściej przypada pomiędzy 22 marca, a 25 kwietnia. Większość z nas co roku zastanawia się kiedy wypada Wielkanoc. Postanowiliśmy więc rozwiać wątpliwości.

Wielkanoc 2015 wypada w niedzielę 5 kwietnia. Jeśli zastanawiacie się dlaczego termin Świąt Wielkanocnych nie może być stały, spieszymy z odpowiedzią.

Święta Wielkanocne zawsze muszą przypadać w niedzielę, ponieważ w tradycji chrześcijańskiej jest to dzień Zmartwychwstania. Właśnie z tego powodu nie wprowadzono stałej daty obchodzenia Wielkanocy. Termin Świąt Wielkanocnych zawsze przypada na niedzielę po pierwszej wiosennej pełni księżyca.

Charakter tych wyjątkowych świąt warto podkreślić wystrojem domu. Jeśli nie masz pomysłów, skorzystaj z naszych podpowiedzi, zobacz: Ozdoby na Wielkanoc 2015

Ze Świętami Wielkanocnymi związane są niezwykłe polskie tradycje. Obchody zaczynamy już Niedzielą Palmową, podczas której przynosimy do kościołów wielkanocne palmy. Dla katolików ważne jest również celebrowanie Wielkiego Czwartku, Piątku i Soboty. Na dzień przed Wielkanocą święcimy potrawy, z których każda ma ukrytą symbolikę. Pamiętajmy, że w naszych koszykach nie może zabraknąć wędlin – symbolu kończącego się postu, jajka – symbolu nowego życia, czy masła, które oznacza dobrobyt.

W Poniedziałek Wielkanocny oddajmy się z zapałem tradycji Śmigusa Dyngusa. Dawniej w ten dzień polewano wodą tylko dziewczęta, dla których była to wróżba szybkiego zamążpójścia.

Warto wiedzieć więcej o Wielkanocnych zwyczajach, dlatego wejdź i zobacz: Tradycje wielkanocne w Polsce